Wizualizacja stacji Ełk po przebudowie. Widok z lotu ptaka na nowe, zadaszone perony, przy których, na nowych torach stoją pociągi. Pasażerowie oczekują na peronach na podróż. Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
14.04.2022

Rail Baltica – w Ełku powstanie wygodne przejście pod torami

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają kolejny etap prac na stacji Ełk. Od wtorku 19 kwietnia rozpoczną się prace przygotowawcze do budowy nowego przejścia pod torami. Mieszkańcy zyskają wygodne i bezpieczne dojście do peronów z windami, które zapewni lepszy dostęp do kolei i lepiej skomunikuje obie części miasta. Inwestycja w Ełku za prawie 587 mln zł netto współfinansowana jest ze środków CEF „Łącząc Europę”.

Na stacji w Ełku zostanie wybudowane nowe przejście podziemne, które zastąpi dwa dotychczasowe tunele i poprawi komunikację. Znajdzie się w miejscu dotychczasowego przejścia prowadzącego do peronów. Będzie miało 110 m długości i umożliwi wygodne dojście do pociągów oraz na drugą stronę stacji – także dla mieszkańców osiedla Zatorze. Tunel będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności i wyposażony w windy. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewnią bezpieczne poruszanie.

W związku z rozpoczęciem prac i zaplanowanym zakresem robót od 19 kwietnia zamknięty będzie tunel prowadzący do stacji kolei wąskotorowej. Przejście zostanie rozebrane, a grunt w jego miejscu odpowiednio wzmocniony i przygotowany pod budowę nowych peronów i torów. Na czas prac przejście na drugą stronę torów będzie możliwe pod wiaduktem na ul. Suwalskiej. Zmiany w komunikacji zostały uzgodnione z urzędem miejskim.

Stacja w Ełku po przebudowie zapewni wygodne podróże i lepszy dostęp do kolei. W ramach prac oprócz budowy nowego przejścia podziemnego, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudują perony. Nowe tory, rozjazdy, sieć trakcyjna i urządzenia usprawnią przejazd pociągów przez stację.

Na stacji do tej pory zdemontowano 13 km sieci trakcyjnej i ponad 20 km torów. Łącznie wymienionych zostanie około 45 km torów i 118 rozjazdów. Wykonawca rozebrał już peron nr 3, z dwóch pozostałych nadal korzystają podróżni.

Kolejne prace na stacji Ełk Towarowy

Postępuje również przebudowa stacji Ełk Towarowy. Zakres pracy wymaga zmian w organizacji ruchu. Od 20 kwietnia zamknięty będzie przejazd kolejowo-drogowy między ul. Towarową i Cmentarną. Wykonawca będzie kontynuował rozbiórki torów oraz roboty ziemne i gromadził materiały, w tym tłuczeń do prac torowych. Dzięki przebudowie stacja Ełk Towarowy będzie mogła przyjmować pociągi o długości 740 m. Inwestycja istotne poprawi warunki obsługi pociągów towarowych, wzrośnie znaczenie kolei jako ekologicznego, efektywnego środka transportu.

Inwestycja w Ełku o wartości 587 mln zł realizowana jest w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok – Ełk”. Prace zaplanowano do końca 2023 r. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”.

Więcej informacji o inwestycji na www.rail-baltica.pl.


Kontakt dla mediów:

Tomasz Łotowski
zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: 798 876 051


Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi jej autor. Unia Europejska nie odpowiada za ewentualne wykorzystanie informacji zawartych w takiej publikacji.

Galeria

udostępnij drukuj